- Hoşgeldiniz

Firmayurdu.com – Türkiye Firma Rehberi

Sitemizde Toplam 94 Firma, 9 Haber, 4 Ürün ve 8 İlan Bulunuyor.

Boğaziçi Elektrik suçüstü yakalandı

Ana Sayfa » Haberler » Firmalardan Haberler » Boğaziçi Elektrik suçüstü yakalandı

CLK Boğaziçi Elektrik, 2 yıl önce bazı daha düşük tarife uygulanan sanayiabonelerini, bilgi vermeden yüksek tarifeli ticarethane abone grubuna dönüştürdü. EPDK şirket hakkında işlembaşlattı

CLK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ, 2013 yılında bildirim yapmadan bazı sanayiabonelerini, ticarethane abonesine dönüştürdü. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), sanayiciler için daha yüksek tarifeden elektrik kullanmak anlamına gelen bu uygulamayı denetim kıskacına aldı. Şirket hakkında işlem başlatıldı.

Habertürk Gazetesi’nden Olcay Aydilek’in haberine göre EPDK, elektrik dağıtım ve perakendesektörünü yakın markajda tutmaya devam ediyor. Kurum, kısa süre önce İstanbul’un Avrupa yakasının elektrik dağıtımını yürüten CLK ortaklığının perakende şirketi CLK Boğaziçi’yi mercek altına aldı. EPDK, CLK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ’nin, 2013 yılında bildirimde bulunmadan bazı sanayi abonelerini ticarethaneabonesine dönüştürdüğünü belirledi.

FARK NE?

Enerji sektörü uzmanları, sanayi abonesine göre ticarethane abone grubunun daha yüksek tarifeden elektrik kullandığını belirterek, “Ticarethanelerin tarifesi sanayiye göre daha yüksektir. Ticarethanede, dağıtım kullanım ve kayıp-kaçak bedelleri de sanayiye göre daha yüksektir. Dağıtım şirketi, aboneyi sanayiden ticarethaneye dönüştürerek aslında yeni nakit ya dafinansman yaratıyor” dedi.

‘ABONE UYARILMALI’

EPDK’ya göre abone grupları ya da tüketiciler, sanayiden ticarethaneye dönüştürülürken perakende şirketlerince uyarılmalı ya da bilgilendilmeli. TEDAŞ’ta kamu döneminde uzun yıllar üst düzey yönetimde bulunan bir yetkili, “Bizim zamanımızda sanayicinin, sanayi sicil belgesini sunması yeterliydi. Daha sonra bu konuda yeni işlem pek gündeme gelmezdi. Dağıtım bölgeleri özelleşti. Özel sektör döneminde sürelere dikkat edildiği bilgisi bize de geliyor” dedi.

SANAYİCİ ŞİMDİ NE YAPMALI?

Sanayici, fatura şoku yaşamamak için ne yapmalı? Sanayicinin önlem almaya yönelik yerine getirmesi gereken bir prosedür bulunuyor. Sanayicilerin bunun için sanayi sicil belgesine dikkat etmeleri gerekiyor. Sektör temsilcileri, sanayicilerin sanayi il müdürlüklerinden ‘sanayi sicil belgesi’ aldıklarını belirterek, “Bu belge belli bir süre için düzenlenir. Bunu takip etsinler. Süre dolmadan yenilesinler ve hemen elektrik dağıtım şirketine sunsunlar” diye konuştu.

Kaynak : Olcay Aydilek – Habertürk Gazetesi

27 Şubat 2015 tarihinde eklenmiş ve 930 kez okunmuş.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

*

İlgili Terimler :
TemaFabrika